AAL Közös Program, eVITA kezdeményezés
2004 és 2008 között az Európai Unió 20 tagállama, valamint az EU kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs keretprogramjaiban részt vevő három másik ország 2013-ig (illetve a projektek befejeződéséig, azaz 2016-ig) tartó közös programot készített elő az ún. ambiens – infokommunikációs – rendszerekkel segített életvitel (angolul: Ambient Assisted Living, rövidítve AAL) területén.
Az AAL Közös Program 2008. áprilisában indult, fő célkitűzései a következők:
- az öregedő emberek életkörülményeinek javítása,
- a szociális és egészségügyi ellátó rendszerek fenntarthatóságának elősegítése,
- a partnerországok infokommunikációs iparának erősítése.
Az első pályázati felhívás 2008. április végén jelent meg ICT based solutions for Prevention and Management of Chronic Conditions of Elderly People címmel. A második pályázati felhívást ICT based solutions for Advancement of Social Interaction of Elderly People címmel 2009. február 11-én hirdették meg, a projektjavaslatok beadási határideje erre a felhívásra 2009. május 5.
Részletek az AAL Közös Program honlapján olvashatók.
Az AAL Közös Program hatására kezdeményeztük magyar megfelelőjét, az eVITA Nemzeti Programot. Az eVITA betűszó jelentése: életviteli technológiák és alkalmazások, vagy hosszabban: életvitelt segítő infokommunikációs technológiák és alkalmazások.
Ebbe a témakörbe tartozik az NKTH támogatásával megvalósuló Silvergate-112 projekt, amelyben a BME EMT is részt vesz. A projekt célja az emberek mindennapi életét felügyelő és segítő szolgáltatások lazán csatolt rendszerbe foglalása, illetve mintaszolgáltatások kifejlesztése.
Hamarosan (várhatóan 2009. április elején) indul a CARE (Safe Private Homes for Elderly Persons), illetve a CCE (Connected Care for Elderly Suffering from Dementia) projekt, amelyek az AAL Közös Program első pályázati körében nyerték el a támogatást, és amelyekben ugyancsak részt vesz a BME EMT.
Ez a wiki az AAL, eVITA témakörben választható önálló hallgatói munkákról - önálló labor, ipari gyakorlat, TDK-munka, szakdolgozat, diplomaterv, időszaki munkavállalás stb. - szól: felsorolja és ismerteti a meghirdetett témákat, az esetleges feltételeket, bemutatja az időközi eredményeket, segíti a kapcsolattartást, az információcserét stb. Az összes wiki-lapra a a Kezdőlapról kiindulva lehet a leggyorsabban eljutni.